„Trzy spojrzenia” to projekt autorski kolektywu, w skład którego wchodzą Kasia Guzek, Zbyszek Milewski i Paweł Patynowski. Nasza fotograficzna podróż rozpoczęła się w Kaliszu podczas Galerii Bezdomnej, a jej owocem jest wspólna wystawa zorganizowana na początku 2024 roku. Wystawa ta odwiedziła już Szubin i Żnin, a obecnie jest prezentowana w Galerii Wieży Ciśnień w Bydgoszczy.
Chociaż każdy z nas tworzy fotografię w zupełnie innym stylu, łączą nas trzy wspólne spojrzenia. Pierwsze to wykorzystanie czerni i bieli (czasem monochromatycznych barw) jako środka wyrazu. Drugie to obecność człowieka na każdym zdjęciu. Trzecie to odkrywanie emocji i przekazywanie ich oglądającym.

KATARZYNA GUZEK, urodzona w 1976 roku w Szubinie, od zawsze zafascynowana fotografią, z pasją zatrzymuje ulotne chwile w swoich kadrach. Jej twórczość skupia się głównie na ludziach, ich otoczeniu, relacjach i emocjach. Portrety wykonuje zazwyczaj w czarno-białej tonacji, wierząc, że kolor odciągałby uwagę od istoty przedstawianego tematu. Jednak jako entuzjastka motta „Nigdy nie mów nigdy”, ciągle poszukuje „swojego” koloru, co może zaowocować barwnymi fotografiami w niedalekiej przyszłości.

Katarzyna zdobyła wyróżnienie w konkursie Portret 2021. We wrześniu 2023 roku uczestniczyła w wystawie zbiorowej XIII Galerii Bezdomnej, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Poza Kadrem w Kaliszu. Prezentowane tu portrety są odzwierciedleniem jej poszukiwań własnej wizji, ukazując piękno i głębię charakteru oraz uczuć fotografowanych osób.

ZBIGNIEW MILEWSKI, urodzony w 1970 roku w Jabłonowie Pomorskim, od czasów studenckich związany z Bydgoszczą. Jest miłośnikiem czarno-białej fotografii ulicznej, fascynującym się obrazami miejskiego życia uchwyconymi w „stop-klatkach” codzienności. Jego prace, zaprezentowane podczas XIII Galerii Bezdomnej w Kaliszu, wzbudziły duże zainteresowanie wśród odwiedzających.

Zbigniew określa swoją twórczość jako poszukiwanie „decydującego momentu”, terminu ukutego przez Henriego Cartiera-Bressona, założyciela agencji fotograficznej Magnum. Dla Zbyszka ten decydujący moment to chwila, gdy kadr uchwyca esencję fotografowanego świata, a wybór momentu naciśnięcia spustu migawki jest zdeterminowany przez światło, ruch i otoczenie postaci.

Zdjęcia prezentowane na tej wystawie, wykonane nie tylko w Bydgoszczy, ale także w wielu innych miastach Europy, są wyrazem tej filozofii i jego unikalnego sposobu patrzenia przez obiektyw.

PAWEŁ PATYNOWSKI, urodzony w 1971 roku w Kaliszu, to fotograf i informatyk-humanista, który w swojej twórczości z pasją wykorzystuje czerń i biel. Pracuje zarówno z technikami cyfrowymi, jak i stosuje szlachetne XIX-wieczne metody uzyskiwania obrazu. Jego wyjątkowe podejście zostało docenione na 24. Biennale Fotografii w Technikach Szlachetnych i Cyfrowym Przetwarzaniu Obrazu „REMIS”.

Paweł tworzy fotografię nieoczywistą i często wymyśloną, choć zarazem autentyczną, gdyż uchwyconą okiem obiektywu. W swoich pracach zostawia odbiorcy szerokie pole do interpretacji, zgodnie ze słowami Henry’ego D. Thoreau: „Liczy się nie to, na co patrzysz, tylko to, co widzisz.” Autor sam definiuje swoją twórczość mówiąc: „Dla mnie to właśnie moje wizje tworzą rzeczywistość, a najlepsze zdjęcia to te, które dopiero powstaną.”

Prace Kasi Guzek

Prace Zbigniewa Milewskiego

Prace Pawła Patynowskiego